چهارشنبه، خرداد ۲۲، ۱۳۸۷

راه حلی برای بهبود ترافیک تهران و شهرهای بزرگ کشور

ترافیک معضل بغرنجی است اما در ایران و بخصوص در تهران بغرنجتر هم هست! با دستیابی متخصصان ایرانی به تکنولوژی ساخت سخت افزار ابررایانه و با برنامه نویسان متبحری که در زمینه های گوناگون در کشور فعالیت می کنند می توان نرم افزاری با عنوان نرم افزار شبیه ساز ترافیکی با تکنیک حیات مصنوعی طراحی و پیاده سازی کرد. در این نرم افزار می توان عوامل انسانی ترافیک را با روحیات و خلق و خوی متفاوت شبیه سازی کرد و با افزودن ويژگی های خاص مثل پارامترهای آماری ، فرهنگی ، مذهبی ، جمعیتی ، تحصیلی ، مالی و ... به آن ، ترافیک تهران و شهرهای بزرگ را با دقت خوبی شبیه سازی کرد.

برای درک ماهیت و توانایی این نرم افزار بطور مثال می توان گفت که این نرم افزار با توجه به ويژگی استفاده از تکنیک های حیات مصنوعی خواهد توانست وضعیت ترافیک تهران را در روز خاصی مثل ظهر روز عاشورا با توجه به ساختارهای جمعیتی ، مکانی و فرهنگی مذهبی هر محله تهران شبیه سازی کند که در این مثال به خوبی می توان فهمید نرم افزارهای شبیه سازی که صرفا بر اساس پارامترهای ریاضی مانند عرض معابر ترافیک را شبیه سازی می کنند تا چه حد در آنالیز و شبیه سازی ترافیک شهری مثل تهران ناقص هستند!

نرم افزارهای حیات مصنوعی با توجه به نیاز فراوان به حافظه و قدرت پردازشی می توانند بسیار سنگین باشند لذا بهترین انتخاب برای چنين نرم افزاری که بتواند صدها هزار راننده و اتومبیل را در معابر تهران شبیه سازی و به حافظه تزریق کند و با آمارهای موجود اجتماعی مثل درصد تحصلکرده بودن راننده ها و میزان تخلفات رانندگی و ... از نقطه نظرهای مختلف مطابقت داشته باشد نرم افزاری با پردازش موازی روی یک ابررایانه یا سوپرکامپیوتر است.

در شرايط فعلی ساخت موفقیت آميز چنین نرم افزاری بعنوان یک نرم افزار ملی بایستی مورد توجه قرار گیرد چرا که زمان و هزینه ريالی تغيير يا اجرای آزمایشی بسیاری از طرحهای اصلاح معابر و طرحهايی نظیر زوج و فرد و طرح ترافیک را بسیار کاهش می دهد و هزینه اجتماعی آزمون و خطا در زمینه کنترل ترافیک شهرهای بزرگ کشور را نيز تقریبا به صفر می رساند.

هیچ نظری موجود نیست: